Hydrangea macrophylla DUTCH LADIES 'Selma'

Hydrangea macrophylla DUTCH LADIES 'Selma'

hortensja ogrodowa DUTCH LADIES 'Selma'

Nowa, wolno rosnąca odmiana hortensji wyhodowana w Holandii w 2002 roku z przeznaczeniem do uprawy w szklarniach, jako roślina doniczkowa. W miejscach o łagodnym klimacie sprawdza się jako roślina ogrodowa. Jest to krzew o zwartym, kulistym pokroju, wyprostowanych, grubych pędach i szerokich, eliptycznych, ostro zakończonych liściach. Dorasta do 1 m wysokości. Na szczytach pędów tworzy duże, kuliste, różowe kwiatostany o średnicy do 20 cm. Kwiatostany są zbudowane ze sterylnych (płonnych) kwiatów. Pojedyncze kwiaty składają się z 4 równych, romboidalnych, minimalnie piłkowanych i zachodzących na siebie różowych płatków o delikatnych, jaśniejszych żyłkach. Nie są to prawdziwe płatki, lecz rozrośnięte działki kielicha, dlatego długo utrzymują świeżość i atrakcyjną barwę. Rozwijające się kwiaty są seledynowokremowe z wyraźnym, czerwonoróżowym obrzeżeniem. W tym stadium kwiatostany są wielobarwne. W miarę rozkwitania czerwona obwódka poszerza się i obejmuje całą powierzchnię płatków. Na glebach obojętnych i lekko kwaśnych w kwiatostanie dominuje barwa różowa, na glebach kwaśnych kwiaty są w kolorze fuksji. Kwiaty rozwijają się od lipca do września na pędach ubiegłorocznych. Zawiązują się latem poprzedniego roku, dlatego pędów nie należy wiosną przycinać, a jedynie usuwać pędy stare, przemarznięte i suche. Krzewy najlepiej rosną w półcieniu, na glebach przepuszczalnych, próchniczych, o kwaśnym odczynie, stale umiarkowanie wilgotnych, zwłaszcza w czasie letnich upałów. W okresie kwitnienia mają duże zapotrzebowanie na wodę. Wymagają okrywania na zimę. Polecane do uprawy w pojemnikach chowanych jesienią do zimnych pomieszczeń oraz w ogrodach przydomowych w cieplejszych rejonach kraju.

autorzy: Grzegorz Falkowski; , Związek Szkółkarzy Polskich;

pochodzenie odkrywca, hodowca (selekcjoner): Daniel van der Spek Holandia, 2002
grupa roślin liściaste
grupa użytkowa liściaste krzewy
forma krzew
siła wzrostu roślina wolnorosnąca (karłowa)
pokrój kulisty
docelowa wysokość od 0,5 m do 1 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów kwiatostan
barwa kwiatów purpurowofioletowe
różowe
wielobarwne
pora kwitnienia lipiec
sierpień
wrzesień
nasłonecznienie stanowisko cieniste
stanowisko półcieniste
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn kwaśny
odczyn lekko kwaśny
rodzaj gleby próchniczna
walory ozdobne z kwiatów
ozdobne z liści/igieł
zastosowanie ogrody przydomowe
rabaty
pojemniki
kwiaty cięte
suche bukiety
w grupach
strefa 7

autorzy: Grzegorz Falkowski; , Związek Szkółkarzy Polskich;

Podział na strefy - rozwiń
Mapa polski

zachodnio-pomorskie pomorskie lubuskie wielkopolskie dolnośląskie kujawsko-pomorskie łódzkie opolskie warmińsko-mazurskie mazowieckie małopolskie śląskie podkarpackie lubelskie podlaskie świętokrzyskie
pokaż wszystkie
Producenci

Statystyka

Katalog zawiera:

10578 roślin

8444 roślin w produkcji

15455 zdjęć

7372 opisów

Ostatni wpis:

2021-04-27
Abies balsamea 'Nana'

Użytkowników online:

275 użytkownik online

Poznaj również...

UWAGA! Bazy danych Związku Szkółkarzy Polskich nie mogą by traktowane jako narzędzie do przeprowadzania wyczerpujących poszukiwań na temat prawnej ochrony odmian i nazw roślin oraz dostępności roślin w ofercie szkółek. Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby dane prezentowane w naszym serwisie były aktualne i kompletne.

Copyright © 2013 Związek Szkółkarzy Polskich Wszelkie Prawa Zastrzeżone


projekt i realizacja: agencja reklamowa niceday