Hydrangea serrata 'Rosalba'

Hydrangea serrata 'Rosalba'

hortensja piłkowana 'Rosalba'

Niewysoki, żywotny krzew o wyprostowanych, słabo rozgałęzionych pędach i półkulistym pokroju. Dorasta do 0,8-1 m wysokości. Liście eliptyczne, jasnozielone, matowe, na końcach zaostrzone, brzegiem ostro piłkowane. Późnym latem i jesienią liście zaczynają nabiegać barwą bordową, począwszy od końców. Wielobarwne, płaskie kwiatostany, o średnicy około 10 cm, ukazują się na szczytach pędów na przełomie czerwca i lipca i kwitną do sierpnia i września. Kwiatostany są złożone z 2 rodzajów kwiatów: drobnych kwiatów płodnych z długimi pręcikami, zebranych w środku, przed dojrzeniem różowych, po dojrzeniu w kolorze lila oraz z dużych kwiatów płonnych ułożonych w peryferyjnej części kwiatostanu, otaczających kwiaty płodne. Kwiaty płonne są zbudowane z 4 okrągłych, niezachodzących na siebie płatków o gładkich brzegach, po rozwinięciu białych, następnie różowiejących, a pod koniec kwitnienia czerwono kropkowanych. W czasie kwitnienia zauważalny jest interesujący kontrast pomiędzy odcieniem lila kwiatów płodnych oraz kremowo-różową barwą kwiatów płodnych. Kwiatostany pięknie eksponują się na tle jasnozielonych liści. Krzew łatwy w uprawie, o zadowalającej odporności na mróz. Polecany do sadzenia na glebach żyznych, najlepiej próchniczych, o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego, stale umiarkowanie wilgotnych. Krzewy są wrażliwe na suszę, zwłaszcza w okresie kwitnienia. Najlepiej rosną w miejscach lekko ocienionych, zacisznych, osłoniętych od wiatru. Odmiana polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych pojedynczo lub w grupach, zwłaszcza pod świetlistymi koronami drzew, na rabatach oraz w pojemnikach przenoszonych na zimę do nieogrzewanych pomieszczeń.

autorzy: Grzegorz Falkowski; , Związek Szkółkarzy Polskich;

grupa roślin liściaste
grupa użytkowa liściaste krzewy
forma krzew
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój półkulisty
docelowa wysokość od 0,5 m do 1 m
barwa liści (igieł) jasnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów kwiatostan
barwa kwiatów kremowe
białe
bordowe
różowe
wielobarwne
pora kwitnienia lipiec
sierpień
nasłonecznienie stanowisko cieniste
stanowisko półcieniste
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn kwaśny
odczyn lekko kwaśny
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
próchniczna
walory ciekawy pokrój
ozdobne z kwiatów
ozdobne z liści/igieł
zastosowanie ogrody przydomowe
parki
ogrody orientalne
rabaty
pojemniki
w grupach
nagrody AM 1939, AGM 1992
strefa 6a

autorzy: Przemysław Bąbelewski; , Związek Szkółkarzy Polskich;

Podział na strefy - rozwiń
Mapa polski

zachodnio-pomorskie pomorskie lubuskie wielkopolskie dolnośląskie kujawsko-pomorskie łódzkie opolskie warmińsko-mazurskie mazowieckie małopolskie śląskie podkarpackie lubelskie podlaskie świętokrzyskie
pokaż wszystkie
Producenci

Statystyka

Katalog zawiera:

10578 roślin

8444 roślin w produkcji

15455 zdjęć

7372 opisów

Ostatni wpis:

2021-04-27
Abies balsamea 'Nana'

Użytkowników online:

272 użytkownik online

Poznaj również...

UWAGA! Bazy danych Związku Szkółkarzy Polskich nie mogą by traktowane jako narzędzie do przeprowadzania wyczerpujących poszukiwań na temat prawnej ochrony odmian i nazw roślin oraz dostępności roślin w ofercie szkółek. Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby dane prezentowane w naszym serwisie były aktualne i kompletne.

Copyright © 2013 Związek Szkółkarzy Polskich Wszelkie Prawa Zastrzeżone


projekt i realizacja: agencja reklamowa niceday