Picea omorika 'Pendula Kuck'

Picea omorika 'Pendula Kuck'

Synonim lac.: Picea omorika 'Kuck'

świerk serbski ‘Pendula Kuck’

Malownicza, zwisająca, forma świerka serbskiego, z przewodnikiem rosnącym do góry, ale zwykle krzywiącym się i powichrowanym. Czasem pojawia się silny pęd przewodni rosnący pod kątem, który pozwala roślinie samoistnie wypiętrzać się. W początkowym okresie wymaga wyprowadzania przy podporze, potem sam się kształtuje i przybiera fantazyjne kształty. Pokrój bardzo wąski, wszystkie pędy skierowane ku dołowi i ściśle przylegające do pnia. Po 10 latach dorasta do 4 m wysokości przy 1 m średnicy. Igły spłaszczone, 1-2 cm długości i 1-2 mm szerokości, z wierzchu błyszczące, ciemnozielone, od spodu niebieskawobiałe z dwoma białymi paskami, gęsto ułożone na pędach, na niektórych pędach odgięte, pokazują dolną, jaśniejszą stronę. Wymaga stanowiska słonecznego, ale dobrze znosi półcień. Najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych, lekko kwaśnych. Odmiana w pełni mrozoodporna, dobrze znosząca klimat miejski. Jedna z najładniejszych iglastych płaczących form. Ta ekspresyjna forma dobrze wygląda w połączeniu z nowoczesną architekturą. W ogrodach wymaga eksponowanego miejsca.

autor: Gabriel Tomżyński, TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin;

pochodzenie odkrywca, hodowca (selekcjoner): Kuck Oldenburg, Niemcy (Germany); wprowadzenie do handlu: Horstmann Baumschule 1983 Schneverdingen, Niemcy (Germany)
grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma drzewo
siła wzrostu roślina wolnorosnąca (karłowa)
pokrój płożący
przewisający (płaczący, zwisły)
docelowa wysokość od 5 m do 10 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) igły zimozielone
nasłonecznienie stanowisko półcieniste
stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
próchniczna
walory ciekawy pokrój
roślina zimozielona
zastosowanie ogrody przydomowe
parki
zieleń publiczna
soliter (pojedynczo)
strefa 5a

autor: Gabriel Tomżyński, TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin;

Podział na strefy - rozwiń
Mapa polski

zachodnio-pomorskie pomorskie lubuskie wielkopolskie dolnośląskie kujawsko-pomorskie łódzkie opolskie warmińsko-mazurskie mazowieckie małopolskie śląskie podkarpackie lubelskie podlaskie świętokrzyskie
pokaż wszystkie
Producenci

Statystyka

Katalog zawiera:

10721 roślin

8612 roślin w produkcji

17152 zdjęć

7439 opisów

Ostatni wpis:

2021-10-25
abeliofylum koreańskie

Użytkowników online:

155 użytkownik online

Poznaj również...

UWAGA! Bazy danych Związku Szkółkarzy Polskich nie mogą by traktowane jako narzędzie do przeprowadzania wyczerpujących poszukiwań na temat prawnej ochrony odmian i nazw roślin oraz dostępności roślin w ofercie szkółek. Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby dane prezentowane w naszym serwisie były aktualne i kompletne.

Copyright © 2013 Związek Szkółkarzy Polskich Wszelkie Prawa Zastrzeżone


projekt i realizacja: agencja reklamowa niceday