Rosa canina 'Schmid's Ideal'

Rosa canina 'Schmid's Ideal'

róża dzika 'Schmid's Ideal'

Grupa Rootstock

Podkładka przeznaczona do szczepienia róż. Do uprawy prowadzona w 1912 roku przez Roberta Schmidta w Bad Köstritz. Już od ponad 100 lat zalecana do okulizacji odmian szlachetnych z wszystkich grup róż, przeznaczonych zarówno do uprawy w gruncie, jak i w szklarniach. Uznawana za jedną z najlepszych podkładek pod róże pienne. Krzewy szlachetne okulizowane na niej są długowieczne, kwiaty są pięknie, intensywnie zabarwione. Róże wielkokwiatowe kwitną na niej szczególnie obficie. Podkładkę rozmnaża się przez wysiew nasion. Nasiona przed siewem poddaje się procesowi stratyfikacji. Szyjki korzeniowe, na których okulizuje się oczka, są proste i dość długie. Termin okulizacji zależy od rejonu uprawy i przebiegu pogody, ale jest długi i zwykle obejmuje cały lipiec. Krzewy w szkółce rosną przeciętnie, ale uprawiane dłużej w ciągu kilku lat osiągają do 3 m wysokości i szerokości. Róża tworzy dużo odrostów korzeniowych. System korzeniowy jest słabiej rozgałęziony, dlatego rośliny mają wysokie wymagania pokarmowe. Najlepiej rosną na glebach dobrze uprawionych o odczynie obojętnym lub alkalicznym. Odporna na przemarzanie korzeni w mroźne zimy. Mało wrażliwa na choroby. Sama podkładka nie różni się bardzo od róży dzikiej i jest rzadko uprawiana w ogrodach. Na przełomie czerwca i lipca rośliny zawiązują pojedyncze, bladoróżowe, niezbyt duże i lekko pachnące kwiaty o średnicy 3-5 cm. Kwiaty są osadzone pojedynczo lub są zebrane w małe kwiatostany na krótkich pędach ubiegłorocznych. Owoce pomarańczowe do szkarłatnych, jajowate lub gruszkowate, gładkie, rzadziej lekko ogruczolone. Liście świeżozielone, połyskujące, gęsto osadzone na zielonych pędach o niewielkiej liczbie kolców. Starsze pędy szarobrunatne. Zastosowanie i funkcja ekologiczna podobne jak róży dzikiej. Krzewy nadają się do sadzenia w formie żywopłotu, do tworzenia zadrzewień śródpolnych i założeń naturalistycznych.

autorzy: Marta Monder; , Związek Szkółkarzy Polskich;

pochodzenie odkrywca, hodowca (selekcjoner): Robert Schmidt Niemcy; wprowadzenie do handlu: 1912
grupa roślin róże
grupa użytkowa róże parkowe
forma krzew
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój krzaczasty wyprostowany
krzaczasty rozłożysty
docelowa wysokość od 2 m do 3 m
barwa liści (igieł) jasnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów pojedyncze
pachnące
kwiatostan
barwa kwiatów różowe
pora kwitnienia czerwiec
lipiec
owoce czerwone
pomarańczowe
ozdobne i jadalne
pora owocowania sierpień
wrzesień
nasłonecznienie stanowisko półcieniste
stanowisko słoneczne
wilgotność roślina tolerancyjna
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
walory jadalne owoce
ładne jesienne zabarwienie
odporność na zanieczyszczenia
ozdobne owoce
pachnące kwiaty
roślina miododajna
roślina kolczasta lub ciernista
zastosowanie rekultywacja
kompozycje naturalistyczne (parki i ogrody)
w grupach
soliter (pojedynczo)
owoce na przetwory
strefa 4

autorzy: Marta Monder; , Związek Szkółkarzy Polskich;

Podział na strefy - rozwiń
Mapa polski

zachodnio-pomorskie pomorskie lubuskie wielkopolskie dolnośląskie kujawsko-pomorskie łódzkie opolskie warmińsko-mazurskie mazowieckie małopolskie śląskie podkarpackie lubelskie podlaskie świętokrzyskie
pokaż wszystkie
Producenci

Statystyka

Katalog zawiera:

10578 roślin

8444 roślin w produkcji

15496 zdjęć

7372 opisów

Ostatni wpis:

2021-05-10
Abies alba 'Pendula'

Użytkowników online:

190 użytkownik online

Poznaj również...

UWAGA! Bazy danych Związku Szkółkarzy Polskich nie mogą by traktowane jako narzędzie do przeprowadzania wyczerpujących poszukiwań na temat prawnej ochrony odmian i nazw roślin oraz dostępności roślin w ofercie szkółek. Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby dane prezentowane w naszym serwisie były aktualne i kompletne.

Copyright © 2013 Związek Szkółkarzy Polskich Wszelkie Prawa Zastrzeżone


projekt i realizacja: agencja reklamowa niceday