Rosa 'Lichterloh'

Rosa 'Lichterloh'

róża 'Lichterloh'

Grupa Floribunda & Climbing Floribunda

Interesująca róża parkowa lub rabatowa, wyróżniająca się intensywną czerwienią kwiatów, Przynależność odmiany do grupy jest sprzeczna i zmieniała się kilkakrotnie od momentu jej powstania. Pierwotnie zarejestrowano ją jako różę piżmową (Hybrid Musk), obecnie przyłączono ją do róż bukietowych (Floribunda). Nazwa tej róży odnosi się do barwy jej kwiatów. ”Lichterloh” w języku niemieckim jest przysłówkiem, używanym w sytuacji, w której dochodzi do całkowitego opanowania czegoś przez świetliste, ogromne płomienie np. płonący las, gwałtowny pożar (Lichter – światło; lohen – błyszczeć). Wysokość krzewów swobodnie rosnących wynosi ok. 90 cm, przy niewiele mniejszej szerokości. Rosną dość silnie i dobrze się krzewią. Mocno cięte krzewy prowadzone jako róże rabatowe są często niższe. Pędy silne, grube, sztywne, kolczaste. Liście duże, ciemnozielone, lekko błyszczące, o jajowatych lub okrągłych listkach z ostrym zakończeniem, gęsto ułożone na pędach. Z pąków o jajowatym kształcie rozwijają się ogniście czerwone kwiaty o połyskujących w świetle słońca płatkach. Kwiaty średniej wielkości, o średnicy ok. 9 cm, półpełne do pełnych, lekko pachnące, nie blakną. Łagodnie zaokrąglone płatki regularnie ułożone wokół wnętrza z żółtymi pręcikami, widocznego dopiero po całkowitym rozwinięciu kwiatu. Kwiatostany są duże, skupiają po kilkanaście kwiatów. Pojawiają się od połowy czerwca, z przerwami do mrozów. Odmiana najlepiej rośnie w pełnym słońcu, na dobrze uprawionej glebie. Odporność na mróz i choroby przeciętna. Krzewy na zimę wymagają kopczykowania, a latem odpowiedniej ochrony przeciwko chorobom. Wiosenne cięcie jest konieczne, podobnie jak innych róż rabatowych, może być przeprowadzane na różnej wysokości. Przekwitłe kwiatostany usuwa się. Róża stosowana jako rabatowa i niewielka parkowa w parkach i ogrodach, o wyrazistej barwie kwiatów klasycznie prezentującej się jaskrawo na tle zieleni trawnika czy monotonnych żywopłotów. Można ją sadzić także wśród innych gatunków roślin, pamiętając o jej sztywnym pokroju i bogatym ulistnieniu. Przeciętna rozstawa sadzenia wynosi 0,6-0,7m.

autorzy: Marta Monder; , Związek Szkółkarzy Polskich;

pochodzenie odkrywca, hodowca (selekcjoner): Mathias Tantau Niemcy; wprowadzenie do handlu: Rosen Tantau 1955 Niemcy
grupa roślin róże
grupa użytkowa róże wielokwiatowe
róże parkowe
forma krzew
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój krzaczasty wyprostowany
docelowa wysokość od 0,5 m do 1 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów pełne
półpełne
pachnące
kwiatostan
barwa kwiatów czerwone
pora kwitnienia czerwiec
lipiec
sierpień
wrzesień
październik
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
walory pachnące kwiaty
ozdobne z kwiatów
roślina kolczasta lub ciernista
zastosowanie ogrody przydomowe
parki
zieleń publiczna
rabaty
strefa 6

autorzy: Marta Monder; , Związek Szkółkarzy Polskich;

Podział na strefy - rozwiń
Mapa polski

zachodnio-pomorskie pomorskie lubuskie wielkopolskie dolnośląskie kujawsko-pomorskie łódzkie opolskie warmińsko-mazurskie mazowieckie małopolskie śląskie podkarpackie lubelskie podlaskie świętokrzyskie
pokaż wszystkie
Producenci

Statystyka

Katalog zawiera:

10578 roślin

8444 roślin w produkcji

15496 zdjęć

7372 opisów

Ostatni wpis:

2021-05-10
Abies alba 'Pendula'

Użytkowników online:

205 użytkownik online

Poznaj również...

UWAGA! Bazy danych Związku Szkółkarzy Polskich nie mogą by traktowane jako narzędzie do przeprowadzania wyczerpujących poszukiwań na temat prawnej ochrony odmian i nazw roślin oraz dostępności roślin w ofercie szkółek. Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby dane prezentowane w naszym serwisie były aktualne i kompletne.

Copyright © 2013 Związek Szkółkarzy Polskich Wszelkie Prawa Zastrzeżone


projekt i realizacja: agencja reklamowa niceday